SEWF 2019

Programme



If you are in a hurry, please download the programme here.

Please use the app to book your seat in the ‘bookable’ or optional sessions. Please note that, as the number of available seats in some of the optional sessions is very limited, unless you book in advance using the app, attendance will be based on first-come basis.


DAY 2 / Thursday, Oct 24



Full Plenary

Social enterprises driving the fight for gender equality

09.00 – 10.15

Chair: Paula Woodman, British Council / SEWF (UK)

Speakers:
Metasebia Shewaye Yilma, Queendom Media (Ethiopia)
James Mitchell, Buildher / Orkidstudio (Kenya)
Ellen Chilemba, Tiwale (Malawi)
Lynda Toussaint, Unjani Clinics NPC (South Africa)


Coffee, networking and exhibition

10.15 – 11.00


Plenary

Innovation in youth engagement

11.00 – 12.15

Chair: Neil McLean, Social Enterprise Academy (UK)

Speakers:
Dr Eleni Gabre-Madhin, BlueMoon (Ethiopia)
Michal Luptak, Dlala Nje (South Africa)
Audrey Tang, Digital Minister (Taiwan)
Mirabelle Morah, Blank Paperz (Nigeria)


Plenary

Social enterprises addressing the challenges of migration

11.00 – 12.15

Chair: Martin Hope, British Council (UK)

Speakers:
Mariana Brilhante, SPEAK (Portugal)
Valerienne Maltemps, Inyenyeri (Rwanda)
Charlie Fraser, TERN (UK)


Mini Plenary

Social enterprise – a model for charities to be enterprising and sustainable?

11.00 – 12.15

Chair: Imma Guixe, European Union Delegation (Ethiopia)

Speakers:
Mulugeta Gebru, JECCDO (Ethiopia)
Dulma Clark, Soul of Africa by Vivobarefoot (Ethiopia/UK)
Monika Juknienė, NVO Avilys (Lithuania)


Mini Plenary

Social impact measurement – approaches and frameworks for demonstrating value

11.00 – 12.15

Chair: Stefan Panhuissen, Social Enterprise NL (Netherlands)

Speakers:
Ibrahim Mamma, Vantage Consultancy (Ethiopia)
Jonathan Coburn, Social Enterprise Institute UK (UK)
Tracey Gilmore, The Clothing Bank (South Africa)


Mini Plenary

Engaging with traditional knowledge and indigenous resources

11.00 – 12.15

Speakers:
Joseph Huyer, Common Good Solutions (Canada)
Kwami Williams, Moringa Connect (Ghana)
Zumra Nuru Muhamed, Awra Amba Community (Ethiopia)
Ayalsew Zumra, Awra Amba Community (Ethiopia)
Pam Armstrong, Stay Native NZ (New Zealand)


Mini Plenary

Social enterprise networks – connecting entrepreneurs, supporting leaders and driving a global movement

11.00 – 12.15

Chair: Cinammon Evans, CERES / SENVic (Social Enterprise Network Victoria) (Australia)

Speakers:
Ayatam Simneh, Beautiful Minds / Social Enterprise Ethiopia (Ethiopia)
Peter Oloo, Social Enterprise Society of Kenya (Kenya)
Lalith Welamedage, Lanka Social Ventures (Sri Lanka)


Mini Plenary

Connecting rural women with global markets

11.00 – 12.15

Chair: Alexandra van der Ploeg, SAP (global)

Speakers:
Nigest Haile, CAWEE (Ethiopia)
Yash Ranga, Jaipur Rugs (India/South Africa)
Deirdre White, Pyxera Global (global)
C.D. Glin, U.S. African Development Foundation (global)


Workshop

Scaling for impact – opportunities for innovative social enterprise solutions

11.00 – 12.15

Chair: John Evoy, Social Innovation Ireland (Ireland)

Speakers:
Patricia Jumi, Growth Africa (Kenya)
Mary Jo Kaplan, Kaplan Consulting (USA)


Workshop

Business support and capacity building – a critical pillar of the social enterprise ecosystem

11.00 – 12.15

Chair: Timothy Ma, General Chamber of Social Enterprise (Hong Kong)

Speakers:
Sarah Diouri, Bidaya (Morocco)
Anna Chojnicka, GSEN (global) (previously Reach for Change Ethiopia)


Workshop

Ageing better – innovative social enterprise approaches

11.00 – 12.15

Chair: Geraldine Tew, Social Enterprise Auckland (New Zealand)

Speakers:
Zoe Chan, PuYU Horticultural Therapy Services (Hong Kong)
Cathy Deagle Gammon, Dartmouth Adult Services Centre (Canada)
Terefe Worku, Eneredada Elder People Association (Ethiopia)


Workshop

Building resilient communities through social enterprise

11.00 – 12.15

Chair: Ailsa Clark, Inspiralba (UK)

Speakers:
Mulu Haile, MCDP (Mission for Community Development Program) (Ethiopia)
Ray Coyle, Auticon (UK)


INVITE ONLY

Impact investors matchmaking: Addressing Africa’s funding gap through domestic capital

11.00 – 12.30

Moderators:
Michael Sudarkasa, Impact@Africa Chair
Arielle Molino, Sankalp Africa (Kenya)

Speakers:
Dagmawi Habte-Selassie, IFAD
Laura Davis, Renew
Tomas Sales, UNDP


Lunch, networking and exhibition

12.15 – 14.30


Regenerative agriculture, the untapped opportunity to transform rural economies. Perspectives from across Sub Saharan Africa

13.15 – 14.30 | Lunch Sessions

Chair: Elton Mudyazvivi, Agriculture specialist from IKEA Foundation (Zimbabwe/Netherlands)

Speakers:
Erick Sakwa, East Africa Impact Manager, Root Capital (Kenya)
Esther Boke, Hand in Hand International (Kenya)
Dr. Miindi Sylver Siboma, Impact Division Director, One Acre Fund (Rwanda)
Hopewell Zheke, Global System Thinking Advisor, Practical Action (Zimbabwe)
Souleymane Agne, CEO, Fraisen (Senegal)


The Transformational Value of Mobile Money

13.15 – 14.30 | Lunch Sessions

Moderator: Ken Okwero, Head of Strategy, Safaricom (Kenya)


Debate

Small is beautiful, or bigger is better?

13.45 – 14.30 | Lunch Sessions

Chair: Peter Holbrook, Social Enterprise UK / SEWF (UK)

Speakers:
Ndidi Okonkwo Nwuneli, LEAP Africa / Sahel Consulting (Nigeria)
Harish Hande, Selco Foundation (India)


Workshop

Lunchtime masterclass: Storytelling for impact: find your impact story

13.45 – 14.30 | Lunch Sessions

Speaker:
Mikey Leung, Digital Storytellers (Australia)
Julie Lörsch, Digital Storytellers (Australia)


Plenary

Best practice in corporate engagement with social enterprise

14.30 – 15.45

Chair:
Oliver Benham, Vodafone (Kenya)

Speakers:
Cathy Smith, SAP Africa (South Africa)
Timo Worrall, Johnson & Johnson (UK)
Kevin Goldberg, Groupe SOS (France)
Sofia Breitholtz, Reach for Change (Sweden)


Plenary

Models for growth – social enterprise experiences

14.30 – 15.45

Chair: Matt Davis, RENEW Strategies (Ethiopia)

Speakers:
Ahmed Smiley, Siyafunda Community Technology Centre (South Africa)
Amma Lartey, Reach for Change (Ghana)
Luke Terry, Vanguard Laundry / White Box Enterprises (Australia)
Bradley Heslop, WSV Global (Kenya)


Mini Plenary

Enterprising job creation and income-generation solutions for refugees, migrants and returning migrants

14.30 – 15.45

Chair: Joshua Friedman, GIZ (Ethiopia)

Speakers:
Hamed Mohamad Karim, Orient Express/African Express (Italy)
Charlie Fraser, TERN (UK)
Caroline Ashley, Oxfam (global)
Solomon Mulgeta, Eshururu (Ethiopia)


Mini Plenary

Sector focus: Social enterprises in tourism

14.30 – 15.45

Chair: Matt Pfahlert, ACRE / Social Enterprise Academy Australia (Australia)

Speakers:
Samrawit Moges, Travel Ethiopia (Ethiopia)
Jia-Ling Tyan, Chasen Community Development (Taiwan)
Theodore Nzabonimpa, Beyond the Gorillas Experience (Rwanda)


Mini Plenary

Climate-smart social enterprise solutions

14.30 – 15.45

Chair: Sivendra Michael, British Council New Zealand (New Zealand/Fiji)

Speakers:
Selam Wondim, GroHydro (Ethiopia)
Simbarashe Mhuriro, Oxygen Africa (Zimbabwe)
Jones Cecil Ntalkura, Zuwa Energy (Malawi)
Karen Lynch, Belu Water (UK)


Mini Plenary

Rethinking the role of education for the social enterprise movement

14.30 – 15.45

Chair: Alex Hannant, Yunus Centre, Griffith University (Australia)

Speakers:
Likumbi Kapihya, Social Enterprise Academy Zambia Hub (Zambia)
Rona Glynn-MacDonald, Foundation for Young Australians (Australia)
Dr. Worku Tuffa, Addis Ababa University (Ethiopia)


Workshop

Accelerators and incubators supporting start-ups and early growth

14.30 – 15.45

Chair: Alberto Masetti-Zannini, Impact Hub Network (global)

Speakers:
Markos Lemma, iceaddis (Ethiopia)
Thobeka Poswa, TLP Services (South Africa)
Josiah Lockhart, Firstport (UK)


Workshop

Responsible business leadership has its home in social enterprise

14.00 – 15.30

Chair: Nazia Ali, Social Enterprise Academy (global)

Speakers:
Teddy Tadesse, X-Hub (Ethiopia)
Hazel Smith, ReTweed (UK)
Jane Theong’o, Alive and Kicking (Zambia)


Workshop

Social enterprise – leveraging social capital for local and global impact

14.30 – 15.45

Chair: Arielle Molino, Sankalp Africa (Kenya)

Speakers:
Sewit Haileselassie Tadesse, Enterprise Partners/DAI (Ethiopia)
Christian Vanizette, Make Sense (France)


Workshop

Effective social investment – the role of intermediaries and incubators

14.30 – 15.45

Chair: Lorraine Corcoran, Afanite / Associate – Social Finance Foundation – Ireland (Ireland)

Speakers:
Aphrodice Mutangana, kLab (Rwanda)
Caleb Meakins, Mela (Ethiopia)


Coffee, networking and exhibition

15.45 – 16.20


Full Plenary

Future of business and planet

16.20 – 17.40

ANNOUNCEMENT: IKEA LAUNCHING PARTNERSHIP WITH ACUMEN
LAUNCH: EU INNOVATION FUND LAUNCH
16.15 – 16.20

Chair: Baroness Glenys Thornton (UK)

Speakers:
Kibret Abebe, Tebita Ambulance (Ethiopia)
Lorna Rutto, Ecopost (Kenya)
Sabrina Chakori, Brisbane Tool Library (Australia)
Harish Hande, Selco Foundation (India)