SEWF 2019

Programme



If you are in a hurry, please download the programme here.
Click here to see the week overview.

DAY 3 / Friday, Oct 25



Full Plenary

Sector focus: Food-based social enterprises

09.00 – 10.15
Chair: Peter Holbrook CBE, Social Enterprise UK / Social Enterprise World Forum (UK)

Speakers:
Feteh Asrat, Temsalet Kitchen (Ethiopia)
Mike Curtin, DC Central Kitchen (USA)
Emma-Kate Rose, Food Connect Foundation / Queensland Social Enterprise Council (Australia)
Kim Lim, PichaEats (Malaysia)


Coffee, networking and exhibition

10.15 – 11.00


Plenary

The changing face of social investment

11.00 – 12.30

Chair:
Elena Casolari, OPES Impact Fund / Social Enterprise World Forum (Italy)

Speakers:
Michael Sudarkasa, Africa Business Group (South Africa)
Yves Moury, Fundación Capital (Colombia)
Medha Wilson, MicroLoan Foundation (UK)
Bethel Tsegaye, Startup Factory Ethiopia (Ethiopia)


Plenary

Government policy, strategy and support – realising the potential of social enterprise

11.00 – 12.30

Chair: David LePage, Buy Social Canada / Social Enterprise World Forum (Canada)


Mini Plenary

Sector focus: Creative and cultural social enterprises

11.00 – 12.30

Chair: Ojoma Ochai, British Council, (Nigeria)

Speakers:
Fikirte Addis, Yefikir Design (Ethiopia)
Leila Ben-Gacem, BlueFish (Tunisia)
Pamela Mekia, Phinix (Philippines)
Surika Behrens , Social Enterprise Academy (South Africa)


Mini Plenary

Tech for Good – opportunities for social impact

11.00 – 12.30

Speakers:
Jordan Masys, Kiipo (Taiwan)
Oscar Ekponimo, Chowberry / Gallery of Code (Nigeria)


Mini Plenary

Consumer choices – market positioning and marketplaces

11.00 – 12.30

Chair: Erinch Sahan, World Fair Trade Organisation (WFTO) (Netherlands)

Speakers:
Bethlehem Berhane, Entoto (Ethiopia)
Amanda Kiessel, Good Market (Sri Lanka)
Daniel Asare-Kyei, Esoko, (Ghana)
Marco Penazzi, Progetto Quid (Italy)


Mini Plenary

Sector focus: Social enterprises in community health

11.00 – 12.30

Chair: Ian Walker, Johnson & Johnson (UK)

Speakers:
Nebiyat Demeke, Rohobot Nursing (Ethiopia)
Bete Demeke, Project Mercy (Ethiopia)
Tigist Waltanigus, Erk Mead (Ethiopia)
Eason Lin, Wellgen Medical (Taiwan)


Mini Plenary

Sector focus: Agro-solutions social enterprises

11.00 – 12.30

Chair: David Upton, Common Good Solutions (Canada)

Speakers:
Helianti Hilman, JAVARA(Indonesia)
Jefferson Kang’ancha, Eden Horticultural Club (Kenya)
Melat Yosef, Vitabite Nutrition (Ethiopia)


Workshop

Building resilient communities through social enterprise

11.00 – 12.30

Chair: Khalid Bomba, Agricultural Transformation Agency (ATA) (Ethiopia)

Speaker:
Mulu Haile, MCDP (Mission for Community Development Program) (Ethiopia)


Workshop

Employment focused social enterprises supporting disabled and disadvantaged people

11.00 – 12.30

Chair: David Brookes, Social Traders / Social Enterprise World Forum (Australia)

Speakers:
Salem Kassahun, Salem’s Designs (Ethiopia)
Jack Su, Children are Us (Taiwan)
Mimi Legesse, Teki Paper Bags (Ethiopia)


Workshop

Digital marketing for social enterprises

11.00 – 12.30

Speaker:
David Haddow, Social Enterprise Institute (Canada)


Mini Plenary

Social enterprise impact – the need for better research and teaching

11.00 – 12.30
Chair: Michael Roy, Yunus Centre for Social Business and Health, Glasgow Caledonian University (UK)

Speakers:
Dr. Hassen Hussein, Entrepreneurship Development Centre (EDC) (Ethiopia)
Tizzita Mngesha, Social Enterprise Ethiopia (Ethiopia)
Maryanne Ochola, ANDE (Kenya)


Lunch, networking and exhibition

12.30 – 14.00


Plenary

Raising awareness and changing mindsets

14.00 – 15.30

Chair: Paula Woodman, British Council / Social Enterprise World Forum (UK)

Speakers:
Tim West, Pioneers Post (UK)
Tom Allen, Impact Boom (Australia)


Mini Plenary

Structures, systems and frameworks supporting social enterprise development

14.00 – 15.30

Speakers:
Agnes Wambui Wairegi, TrustLaw – Thomson Reuters Foundation (Kenya)
Roberto Randazzo, ESELA – The Legal Network for Social Impact (Italy)


Mini Plenary

Is social enterprise the best model for international development?

14.00 – 15.30

Chair: Susie Kitchens, Deputy High Commissioner, British High Commission Nairobi (Kenya)

Speakers:
Kebour Ghenna, Initative Africa (Ethiopia)
Eoghan Mackie, Challenges Worldwide (UK)


Mini Plenary

Progressive economic and social policies – making the case for social enterprise

14.00 – 15.30

Chair: Dan Gregory, Social Enterprise UK (UK)

Speaker:
Kerryn Krige, International Labour Organisation (ILO) (South Africa)


Plenary

Social enterprises driving the fight for gender equality – continued…

14.00 – 15.30

Speakers:
Masresha Biniam, OmniTech Consultancy PLC (Ethiopia)
Riccarda Zezza, Maam – Life based value (Italy)
Morven Cameron, Wildhearts Foundation (UK)


Mini Plenary

Recycling and reuse – can social enterprises make a difference?

14.00 – 15.30

Chair: Eric Lombardi, EcoCycle (USA)

Speakers:
Andres Morales, Minca Ventures (Colombia/South Africa)
Chineyenwa Okoro Onu, Waste or Create (Ghana)
Rashvin Pal Singh, Biji-biji (Malaysia)
Zahra Kaufman, Felek Notebooks (Ethiopia)


Mini Plenary

Social procurement – the potential of the public sector to create social value

14.00 – 15.30

Chair: Claire Dove, UK Crown Commission / Blackburne House (UK)

Speakers:
Elisabeth Lette, Department of Treasury & Finance, Victorian Government (Australia)
Emma Joyce, Social Traders (Australia)


Workshop

Collective ownership models of social enterprise

14.00 – 15.30

Speakers:
Liza Imbonabake, Challenges Worldwide (Rwanda)
Hua Wei-Jie, Ping Tung Indigenous Peoples Taiwu Coffee Production Cooperatives (Taiwan)
Takele Mammo, Yirgachefe Coffee Farmers Coop Union (Ethiopia)


Workshop

Getting ready for social investment

14.00 – 15.30

Chair: Alex Baker, Challenges Worldwide (UK)


Workshop

Community-based social enterprises – purpose driven, transforming places and sharing prosperity

14.30 – 15.45

Chair: Douglas Cowan, Highlands and Islands Enterprise (HIE) (UK)

Speakers:
Frealam Shibabaw, Schools Meal Initiative, Sekota Declaration (Ethiopia)
Hueiwen Chin, Association of Taiwanese Indigenous Peoples Development (Taiwan)


Closing ceremony and handover

15.30 – 16.30